Dodatkowo rabat -5% przy zakupach powyżej 150 zł; -10% powyżej 250 zł! Kod: "RABAT" (nie dot. współprac indywidualnych)

Dodatkowo rabat -5% przy zakupach powyżej 150 zł; -10% powyżej 250 zł! Kod: "RABAT" (nie dot. współprac indywidualnych)

Co w przypadku alergii na białka mleka krowiego?

Co w przypadku alergii na białka mleka krowiego?

Alergia jest sytuacją, w której naszym komórkom odpornościowym dany składnik nie do końca się podoba i wtedy uruchamia swoje działa w postaci przeciwciał.

Mleko zawiera kazeinę, która stanowi 80% białek występujących w tym produkcie oraz białka serwatkowe takie jak B laktoglobulina, alfa laktoglobulina oraz albuminę wołową.

Alergie najczęściej diagnozuje się u dzieci po 6 miesiącu życia, natomiast czasem wcześniej w przypadku kiedy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, w którym występują białka mleka krowiego, takie dzieci muszą być karmione specjalnymi mieszankami, które nie zawierają białek kazeinowych oraz serwatkowych. W przypadku kiedy jest ryzyko, że dziecko karmione piersią ma alergie wtedy również stosuje się restrykcje żywieniowe. U dzieci z lekką czy umiarkowaną alergią, co jakiś czas wykonuje się test prowokacji i sprawdza reakcję organizmu na ten składnik. Jak rozpoznać, czy dziecko ma alergię na BMK?

To wszystko zależy od stadium przypadłości, częstymi objawami są biegunki, wymioty, ulewanie, wysypka skórna, niedokrwistość z niedoboru żelaza oraz atopowe zapalenie skóry.

Ostateczną diagnozę potwierdza lekarz.

O czym należy pamiętać?

W przypadku eliminacji nabiału odzwierzęcego, należy pamiętać żeby zadbać o odpowiednią podaż wapnia w diecie takiego dziecka, lekarz decyduje czy są konieczne suplementy, natomiast najczęściej należy zadbać o odpowiednią podaż wapnia wraz z dietą.

Czym zastąpić nabiał?

Oczywiście z diety należy wyeliminować mleko, ale również wszystkie produkty na jego bazie czyli: śmietanę, jogurty naturalne, serki kremowe, serki homogenizowane itd.

Jednak obecnie rynek oferuje paletę produktów, które są roślinnymi alternatywami w stosunku do wersji odzwierzęcych, w grę tutaj wchodzą wszelkiego rodzaju mleka roślinne, z wyjątkiem mleka ryżowego w przypadku którego u dzieci jest ryzyko zatrucia arsenem.

Gęstą śmietankę zamień na mleczko kokosowe, które ma również gęstość wartość odżywczą, a jest świetnym produktem jako baza do sosu czy deseru.

Jogurt grecki i naturalny zastąp jogurtem kokosowym, który jest równie smaczny i odżywczy.

Wszelkiego rodzaju produkty pochodzenia roślinnego będą stanowiły idealne zmienniki w sytuacji, którą jest alergia na białka mleka krowiego.

Natomiast serki kremowe możesz zamienić hummusem, który jest pastą z ciecierzycy, taki produkt będzie w 100% wartościowy ze względu na zawartość białka oraz niezbędnego do pracy jelit - błonnika.

A co z wołowiną?

U dzieci, które zmagają się z alergią na BMK eliminuje się wołowinę, ze względu na występowanie albuminy wołowej, która u dzieci z nasiloną alergią może powodować spotęgowane objawy alergiczne.

Czy tak już będzie do końca życia?

Nie sądzę, większość dzieci "wyrasta" z alergii na BMK do 5 roku życia, bardzo ważne jest wykonywanie prób prowokacji co ok. 6 - 12 miesięcy produktami mlecznymi, taka weryfikacja jest nam w stanie stwierdzić, czy dziecko nadal nie toleruje BMK. Natomiast najlepiej robić to pod okiem lekarza lub dietetyka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl