Rabat -5% przy zakupach powyżej 150 zł; -10% powyżej 250 zł! Kod: "RABAT" (nie dot. współprac indywidualnych)

Rabat -5% przy zakupach powyżej 150 zł; -10% powyżej 250 zł! Kod: "RABAT" (nie dot. współprac indywidualnych)

Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecku?

Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecku?

Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecku?

To pytanie często przewija się przez różne grupy, na których skupiają się mamy małych dzieci, a odpowiedź na to pytanie jest jedna - TO ZALEŻY.

W dietetyce jak zwykle ta rzecz nie jest tak jednoznaczna jak mogłoby się wydawać, pewne jest to że rozszerzanie diety to bardzo ważny etap rozwoju dziecka. Jest to czas, kiedy maluch zaczyna obcować ze światem i jest otwarty na wiele nowych rzeczy.

Piśmiennictwo mówi, że najwcześniej zaczynamy rozszerzać dietę po 17 tygodniu a najpóźniej w okolicach 26 tygodnia. Wszystko jest uzależnione od tego jak dziecko się rozwija. Natomiast należy pamiętać, że rozszerzanie diety nadal powinno być dodatkiem a nie podstawą, do 6 miesiąca życia opieramy żywienie dziecka głównie na karmieniu piersią lub na karmieniu mlekiem modyfikowanym, w późniejszym etapie również, w późniejszym czasie kiedy kobieta podtrzymuje laktację również karmienie piersią jest tutaj podstawą.

Więc powinnaś rozszerzać dietę dziecku po 4 czy po 6 miesiącu życia?

Wszystko jest uzależnione od tego jak masa ciała i wzrost mieszczą się w siatkach centylowych, w przypadku kiedy dziecko jest poniżej 10 centyla można rozpocząć rozszerzanie diety już po 4 miesiącu, o ile dziecko jest już na to gotowe, zaznaczając że rozpoczynamy od delikatnych warzyw, takich jak marchew czy ziemniak, pamiętając jednocześnie o konsystencji papkowatej.

Natomiast kiedy masa ciała na siatkach centylowych mieści się między 25 a 75 centylem, to nie ma żadnych podstaw do tego by zacząć rozszerzanie diety wcześniej.

A co w przypadku kiedy masa ciała dziecka na siatce centylowej mieści się prawidłowo, a dziecko słabo przybiera?

To naturalne zjawisko, że przyrost masy ciała dziecka po 3 miesiącu się idzie nieco wolniej, natomiast jest to fizjologiczne zjawisko i absolutnie nie stanowi powodu do zmartwień. Układ pokarmowy dziecka rozwija się wraz z nim i należy pamiętać o tym, że nie każde dziecko będzie gotowe na wprowadzanie nowości już po 4 miesiącu życia.

Więc standardowa odpowiedź jest - TO ZALEŻY. W przypadku alergii, nietolerancji lub jednostek chorobowych należy rozpatrzyć indywidualne postępowanie, o którym decyduje lekarz lub dietetyk.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl